
Protetika
Úkolem dentální protetiky je nahradit chybějící zubní tkáně či chybějící zuby. Běžně zhotovujeme tyto náhrady:
-
Onlej, overlejOnlej je v laboratoři zhotovená část zubu, která nahrazuje aspoň jeden zubní hrbolek. Overlej je v laboratoři zhotovená část zubu, která nahrazuje všechny zubní hrbolky. Pokud je ztracena velká část zubu, včetně hrbolků zubů, je velmi obtížné uspokojivě funkčně i esteticky zhotovit chybějící části zubu přímo v ordinaci. Zub proto otiskneme a necháme chybějící část vyrobit v laboratoři z kompozitu či lithiumdisilikátové keramiky. Onlej/overlej se pak na zub adhezivně přilepí. Dříve by ošetření takto destruovaného zubu bylo nutné zub umrtvit, ošetřit kořenové kanálky, do kterých by se zakotvila kořenová nástavba a na ní zhotovila korunka. Ošetření zubu onlejí/overlejí je mnohem šetrnější než zhotovení korunky, protože umožňuje zachovat zdravé části zubu. Ošetrení overlejí/overlejí také doporučujeme u stoliček a třenových zubů s ošetřenými kořenovými kanálky. Onleje a overleje jsou při správně zvolené barvě nerozlišitelné od vlastních zubů. Zhotovení onlejí a overlají je také indikované při náročných rekonstrukcích výšky skusu.
-
KorunkyKorunkami nahrazujeme chybějící část zubu. Zub, na který se korunka nasazuje, je nutné obrousit po celém obvodu. Pokud je to možné, volíme šetrnější řešení – onlej nebo overlej, které nám umožní zachovat co nejvíce tvrdých zubních tkání. Podle použitých materiálů mohou být korunky:
- celokeramické korunky
- zirkonoxidová keramika – kapna (jádro korunky), na povrchu je 1,5 mm vrstva estetické keramiky.
- korunky z lithiumdisilikátové keramiky – celá korunka je tvořena z jednoho materiálu.
Celokeramickými korunkami lze dosáhnout přirozeného vzhledu. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, která je způsobena větší náročností při laboratorním zpracování.
- metalokeramické – základem je kapna (= jádro) z kovu, na povrchu je 1,5 mm vrstva estetické keramiky. Ekonomická varianta na „zadní“ zuby.
- fazetované – ploška korunky naléhající na rty (tedy viditelná) je vyrobena z plastu, zbytek je kovový. Tyto plastové fazety často odpadávají, časem dochází k zabarvení plastu. Tyto korunky nedoporučujeme.
- lité kovové – z chromkobalkové slitiny nebo ze slitin zlata
- celokeramické korunky
-
MůstkyMůstkem nahrazujeme chybějící zub. Zuby sousedící s mezerou (pilířové zuby) je nutné obrousit po obvodu. Dle materiálu mohou být můstky:
- celokeramické – konstrukce můstku je vyrobena ze zirkoniumoxidové keramiky, na povrchu je 1,5 mm vrstva estetické keramiky. Tímto můstkem lze docílit přirozeného vzhledu.
- metalokeramické – základem je konstrukce (= jádro) z kovu, na povrchu je 1,5 mm vrstva estetické keramiky.
- fazetované – plošky můstku naléhající na rty (tedy viditelná) je vyrobena z plastu, zbytek je kovový. Plastové fazety často odpadávají, časem dochází k zabarvení plastu. Takovýto můstek nemůžeme doporučit
- lité kovové – z chromkobalkové slitiny nebo ze slitin zlata
-
Protetika na implantátechV moderní stomatologii se stále častěji uplatňuje náhrada chybějícího zubu implantátem. Výhodou je, že není nutné brousit („invalidizovat“) sousední zuby. Zubní implantát je nejfyziologičtější náhrada chybějícího zubu a z dlouhodobého pohledu má nejlepší perspektivu. Budete-li si přát náhradu zubů implantáty, rádi Vás doporučíme k implantologovi.
- Snímací částečné náhrady – Při větších ztrátách zubu, kdy není možné řešit tyto ztráty řešit můstky či implantáty. I ve snímatelné protetice existují dobře fungující řešení:
- snímací náhrady se zásuvnými spoji
- teleskopické a konusové náhrady
- náhrady s litými sponami
- Snímací celkové náhrady – Při dlouhodobém užívání celkové náhrady dochází k tomu, že i správně zhotovená náhrada v ústech nedrží. Příčinou je zmenšování kostních výběžků, v kterých dříve byly ukotveny zuby. Řešením může být zavedení 2 – 4 implantátů. Zubní protéza se pak na tyto implantáty „nacvakává“. Takto vylepšená protéza výborně drží při řeči, smíchu i jídle.